Wielki Makro Świat w Młynie Wiedzy

26-02-2019

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, 19.03.2019 (wtorek)


19 marca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni pierwszą z czterech zaplanowanych w tym roku wystaw. "Wielki Makro Świat" - taki tytuł nosi fotograficzna ekspozycja przygotowana przez toruńskich artystów fotografików Jadwigę i Marka Czarneckich.

- Możemy obecnie obserwować świat mikro i nano metrów za pomocą zaawansowanych mikroskopów, jak również penetrować je za pomocą doskonałych obiektywów i aparatów wyposażonych w matryce cyfrowe o olbrzymiej rozdzielczości. I właśnie takie aparaty wyposażone w obiektywy makro i matryce 50 do 80 mpix zainspirowały nas do stworzenia portretów owadów, przedstawionych w skali ponad 20-krotnego powiększenia z olbrzymią rozdzielczością obrazu - wyjaśniają autorzy.

Na wystawie (dostępnej przez cały 2019 rok) udostępnionych zostanie kilkanaście hiperrealistycznych zdjęć owadów, a także wydruki wielkoformatowe, przy których będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia. 19 marca o godzinie 18:00 podczas wernisażu pojawi się także możliwość spotkania z autorami zdjęć.

Wstęp jest bezpłatny.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy planuje również udostępnić wystawę "... to takie proste!" (23 marca). Autorska ekspozycja centrum nauki wraca do Torunia po ponad rocznym pobycie w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zbiór obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: "Główka pracuje", "Mechaniczny plac zabaw", "TechnoŚwiat" oraz "Pomyśl, zrozum, zrób". Ekspozycja ma na celu rozwijanie pamięci krótkotrwałej, wspomaganie logicznego myślenia i zdolności manualnych, zrozumienia prawa Pascala oraz poznanie zasad dynamiki Newtona. Zwiedzający sprawdzą również jak następuje zamiana energii potencjalnej w kinetyczną czy przemiana energii potencjalnej w elektryczną.

[foto. materiały prasowe]